Poradnik ogrodowy z płytą MPB, część I: architektura

Architektura ogrodowa - jaki materiał wybrać?


Planując zabudowę ogrodu często myślimy o przeznaczeniu pewnej jego części dla zadaszonej przestrzeni gospodarczej - wiaty, domku narzędziowego, drewutni czy altany. Jest to na ogół prosty w swej konstrukcji funkcjonalny budynek , który wykorzystujemy do przechowywania wszystkich narzędzi oraz mebli ogrodowych. Płyta MPB zaliczana do kompaktowych płyt HPL,  spisze się idealnie jako materiał do stworzenia wszelakich półek wytrzymałych na obciążenia, skrzyń czy blatu roboczego w naszym budynku. Dodatkowo dzięki temu, że praca z nią nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy umiejętności z budową architektury ogrodowej według własnego projektu poradzi sobie nawet domorosły majsterkowicz czy amator DIY.

Dlaczego płyta budowlana MPB?

Stosując płytę MPB masz pewność, że wybrałeś odpowiedni materiał. Doskonale sprawdza się w zabudowanie zewnętrznej jak i wewnątrz, można zatem wykorzystać jeden materiał do podbicia wewnętrznego, podłóg i elementów wyposażenia. Do głównych cech płyt MPB, które podkreślają zasadność jej zastosowania do celów związanych z zabudową ogrodową możemy zaliczyć:

  • wysoka odporność na mechaniczne czynniki zewnętrzne, m.in. takie jak zarysowania, wgniecenia czy uderzenia, a także zginanie,
  • jest materiałem trudnopalnym - spełnia normy klasyfikacji ogniowej EN 13501-1, czyli słabo rozprzestrzenia ogień,
  • dostępność w kilku wariantach kolorystycznych pozwala na nieinwazyjne wkomponowanie budynku w ogród przy zachowaniu wszelkich walorów estetycznych,
  • materiał jest łatwy w pielęgnacji.


Co przygotować przed rozpoczęciem prac?


Obróbka płyty MPB jest zbliżona do pracy z drewnem, powinniśmy zatem przygotować narzędzia, które standardowo wykorzystujemy do takich prac. Piła tarczowa lub wyrzynarka pozwolą nam na przecięcie płyty. Do tej operacji powinniśmy mieć też miarkę (najwygodniej zwijaną), ołówek lub marker do oznaczania miejsc cięcia, długą linijkę, poziomicę lub długą prostą deskę do wyznaczania prostych. To istotne, ponieważ płytę powinno się ciąć właśnie po jak najbardziej równej linii. Do instalacji będzie konieczna wiertarka z zestawem odpowiednich wierteł oraz śruby. Przed rozpoczęciem prac z elektronarzędziami należy zabezpieczyć narządy słuchu stosownymi wytłumiającymi słuchawkami lub stoperami, a oczy okularami ochronnymi.

Komentarze ()

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć