CO TO JEST PODBITKA DACHOWA?

Podbitka dachowa zwana również podsufitką to bardzo ważny element dachu. Podsufitkę montuje się na etapie wykańczania i tynkowania domu. Podbitka dachowa nie tylko stanowi element estetyczno-dekoracyjny ale również chroni krokwie i elementy dachu przed niszczącym działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych jak słońce czy deszcz. Chroni budynek przed zaciekami, zawilgoceniem które prowadzi do destrukcji materiału. Niejednokrotnie podbitki dachowe chronią właścicieli przed kosztownymi naprawami związanymi z zakładaniem na wystających konstrukcjach dachu gniazd przez ptactwo lub owady. Ptaki dziurawią folię dachową a to znacznie pogarsza izolacyjność dachu. Podbitka dachowa zabezpiecza nas również przed gryzoniami, które często znajdują schronienie pod dachem. Nieproszeni lokatorzy potrafią dać się we znaki mieszkańcom hałasami które związane są z ich nocnym trybem życia. Dodajmy również, że poprzez wygryzanie materiałów przyczyniają się do istotnych strat ciepła w budynku.

Podbitka dachowa nie jest koniecznym elementem naszego budynku ale jak widać spełnia bardzo ważne właściwości, nie tylko estetyczne. Dach z podbitką gwarantuje lepszy komfort cieplny mieszkańcom poddaszy. Podbitka dachowa stosowana jest zarówno w domach całorocznych ale także stosowana przez osoby posiadające ogród a w nim domek letniskowy. Jeśli chodzi o montowanie podsufitki dachowej najbardziej sprzyjające warunki zewnętrzne to powyżej 5st.C do max. 30st. C.

Obecnie mamy wiele możliwości zarówno w wyborze materiałów jak np. oferowane przez nas uniwersalne płyty MPB jak i rodzaju wykonania podbitki dachowej.  Chodzi o to, aby podbitka dachowa, a konkretnie materiał z jakiego będzie zrobiona doskonale komponował się kolorystycznie z wyglądem naszego domu ale także nie wymagał częstej konserwacji.

Materiałami najczęściej wykorzystywanymi na pokrycia dachowe są:

  • deski drewniane lub materiały drewnopochodne
  • panele PCV
  • panel aluminiowe
  • blacha stalowa

pokrycia dachowe

PODBITKA DACHOWA Z DREWNA, INFORMACJE I MONTAŻ

Drewno oraz produkty drewnopochodne to od dawna najczęściej wykorzystywany materiał, jako zabezpieczenie okapu dachu. Te materiały idealnie sprawdzają się w tradycyjnej, klasycznej architekturze. Pamiętajmy, że dobrze wybierać jest drewno już zaimpregnowane, dobrze wysuszone i zabezpieczone. W przeciwnym wypadku będziemy musieli czynności konserwacyjne wykonać na własny rachunek. Proces konserwacji najlepiej powtarzać, co 4-5 lat. Kupujmy w sprawdzonych miejscach, u sprawdzonych producentów.

Dostępne w naszym sklepie płyty MPB to idealne rozwiązanie na podbitkę dachową, które daje możliwość zastąpienia drogiego drewna, tańszym i łatwiejszym w obróbce materiałem. Płyty produkowane są w prasach pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Ponieważ każda płyta pokryta jest z obu stron warstwą dekoracyjną impregnowaną żywicą melaminową, odporna jest na działanie warunków zewnętrznych. MPB zalicza się do kompaktowych płyt HPL i idealnie nadaje się do użytkowania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Produkt o wysokiej gęstości 1,35g/cm i elastyczności >9000 Mpa to trwały materiał wykończeniowo-budowlany. Uniwersalny produkt, który posłuży na lata. Do wyboru posiadamy kilka formatów płyt MPB w kolorach takich jak: brąz, biały, grafit oraz jasno szary. Jeśli chodzi o obróbkę takiej płyty jest ona bardzo prosta i nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi. Płyty obrabia się jak twarde drewno lub laminowane płyty wiórowe. Płyty MPB można wierci, ciąć i frezować. Oferowany przez nas produkt posiada klasyfikację ogniową D-s1, d0 wg. Normy EN 13501-1. Oznacza to tyle, że materiał jest: trudno zapalny (zapalający się nie wcześniej niż 2 minuty przy strumieniu ciepła 100kW), słabo rozprzestrzeniający ogień, o ograniczonej emisji gazów ze spalania i nie wydzielający dymu, płonących kropli i cząstek podczas spalania.

Płyty MPB są odporne na zabrudzenia i zarysowania, a ich pielęgnacja polega na ścieraniu zabrudzeń czystą szmatką zmoczoną ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub domowych środków czystości.

Aby oszacować koszty związane z zakupem materiałów powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze dokładnie wymierzyć przestrzeń między okapem a elewacją budynku. Po drugie zastanówmy się również nad ewentualnym mocowaniem oświetlenia, które wymaga rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Istotne jest, aby maksymalna moc oświetlenia nie przekraczała 60W. To istotne czynności, które musimy podjąć, aby nasz dom nie wymagał nadprogramowych poprawek.

Podbitki według praktyk montujemy na dwa sposoby:

  • montaż do krokwi, podbitkę dachową układa się równolegle do połaci

Do krokwi przybijamy listwy montażowe, do których mocujemy drewno. Do mocowania podbitki używane są podstawowe narzędzia budowlane jak młotek, gwoździe, poziomica czy wiertarka. Są 2 sposoby montażu desek: równolegle lub prostopadle do ściany. Jeśli deski są proste montujemy je jedna obok drugiej. Taki system umożliwia pracę drewna i tworzy niezbędną wentylację. Jeśli montujemy natomiast deski o profilowanych krawędziach (na pióro lup wpust) deski są tak szczelnie przylegające, że szczeliny wentylacyjne musimy zrobić sami i osłonić je siatką.

  • montaż na stelażu, podbitka dachowa układana jest prostopadle do ściany elewacyjnej

Taki montaż wykonuje się z łat o przekroju 3x4 lub 4x5cm z kawałków drewna, które są bardzo dobrze wysuszone i zaimpregnowane. Aby podbitka dachowa była równo zamontowana należy prawidłowo zamontować stelaż.

akcesoria budowlane

PODSUFITKA Z PANELI PCV

Równie prosta w montażu jak podsufitka dachowa z płyt MPB jest podsufitka zbudowana z paneli PCV Podbitka z paneli oferowana jest w gotowych elementach, które w łatwy sposób można przycinać. Należy jednak pamiętać, że pod wpływem bardzo wysokiej temperatury panele pracują (kurczą lub rozciągają) dlatego przy docinaniu paneli do wymiaru paneli dodajmy ok. 4mm. Nie zaleca się stosowania paneli PCV przy dachach wykonanych z blachy. Pamiętajmy, że przy ewentualnym montażu oświetlenia w podsufitce maksymalna moc musi być mniejsza niż 60W.

Podbitki z PVC dostępne są w formie paneli jednowarstwowych typu siding lub dwuwarstwowych komorowych. Panele jednowarstwowe są zdecydowanie mniej sztywne, cieńsze a ich długość to ok 3-4m. Natomiast panele komorowe są bardziej sztywne, ich szerokości mogą być różne i wahać się między kilkanaście a kilkadziesiąt centymetrów, długość 4-5m.

Aby zamontować podsufitkę z PVC należy pomiędzy krokwie przykręcić stelaż z drewnianych łat. Wzdłuż łat montażowych przybijamy listwy systemowe w kształtach liter „L” lub „F”, do których mocujemy przycięte panele i przybijamy do łat gwoździami aluminiowymi lub ocynkowanymi. Gwoździ nie należy przybijać do końca, wystarczy zostawić 1-2mm luzu, aby panele mogły pracować. Dodatkowo do montażu, jako elementy uzupełniające stosuje się listwy brzegowe, kątowe i łączące. Aby zapewnić wymaganą wentylację dachu w odstępach 1m montujemy panele perforowane.

PANELE ALUMINIOWE

Aluminiowe panele na podsufitki dachowe dostępne są w formie gładkiej lub perforowanej powierzchni. Grubość takiego panelu wynosi 0,6mm o szerokościach 10, 15, 20, 30cm, a długość sięga do 6m. Blacha aluminiowa pokryta jest ochronną powłoką poliestrową, poliamidową lub anodowo-tlenkową. Podbitkę dachową z paneli aluminiowych montuje się na specjalnie wyprofilowanych szynach, które montowane są do okapu i elewacji. Do okapu przytwierdzane są za pomocą wkrętów natomiast do elewacji na kołki i śruby. Przygotowane panele wsuwane są w szyny i przykręcić wkrętami. Listwy, w których montuje się panele występują też w formie wentylacyjnej. Aby zachować odpowiednią wentylację w całej konstrukcji montuje się je, w co 3 panelu.

PODBITKA Z BLACHY STALOWEJ

Wybierając na wykonanie podsufitki dachowej blachy oznacza, że w odróżnieniu od paneli PVC nie ma ryzyka odkształceń, które mogą występować przy wysokiej temperaturze. Do podbitki wykorzystywane są blachy stalowe ocynkowane sprzedawane w arkuszach lub blachy trapezowe w formie paneli. Do przycięcia blachy stosować należy odpowiednie maszyny do cięcia takie jak piła do metalu lub nożyce. Najlepiej czynności te zlecić najbardziej odpowiedniej osobie, czyli dekarzowi. Należy pamiętać aby miejsca cięcia pokryć dla ochrony farbą podkładową. Wykonanie podbitki z paneli stalowych wiąże się z dosyć prostym montażem. Blachę montujemy bezpośrednio do krokwi lub na specjalnym stelażu z łat dachowych. Oczywiście jak przy wszystkich wcześniej opisanych materiałach wykorzystywanych do konstrukcji podsufitki dachowej pamiętać należy o wentylacji. Aby umożliwić przepływ powietrza pomocne będzie zainstalowanie paneli lub listew wentylacyjnych.
Komentarze ()

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć