Standardowe wiaty garażowe cały czas cieszą się wielką popularnością zarówno dla właścicieli domów wolnostojących i posiadających samochód  jak i właścicieli działek rekreacyjnych posiadających ogród. Wiaty garażowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych garaży. To idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących dodatkowego zadaszenia na posesji, bądź działce ale również posiadających mniejszy budżet. Każda wiata swoją konstrukcją,  wyglądem i materiałem powinna być dopasowana do wyglądu naszego domu.  Wiaty garażowe dzieli się na: wolnostojące, przylegające do domu lub wiaty garażowe przejazdowe.

Wiaty i garaże wolnostojące to najczęściej lekkie konstrukcje składające się z zadaszenia wspartego na słupach. Zadaszenia mogą być wykonane z poliwęglanu, ale również zadaszenie jak i ściany na wiatę mogą być ażurowe, ozdobione kwiecistymi pnączami. Wiaty i garaże mogą być również zupełnie pozbawione ścian. Oprócz tego, że wiaty garażowe stanowią zadaszenie naszego samochodu mogą również pełnić funkcje rekreacyjne. Wystarczy wyjechać samochodem spod wiaty garażowej aby wstawić meble ogrodowe i w piękny słoneczny dzień cieszyć się np. spotkaniem ze znajomymi w naszym ogrodzie.


Zalety wiaty garażowej:

  • zdecydowanie niższy koszt wykonania wiaty niż wystawienie garażu
  • latem wiaty osłaniają nasz samochód przed deszczem i słońcem, a w czasie zimy przed śniegiem i mrozem
  • wiaty zajmują mniej miejsca w ogrodzie, na posesji  niż garaże
  • do postawienia wiaty nie potrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia budowlane i akcesoria
  • elegancki wygląd w ogrodzie


Płyty na wiaty

Wiaty i garaże możemy oczywiście zakupić jako gotowe konstrukcje np. z poliwęglanu ale możemy również wykorzystać swoje zdolności budowlane wykorzystać do stworzenia samodzielnego projektu. Najczęstszym z produktów materiałem wykorzystywanym do budowy oraz wykończenia wiaty jest drewno. Płyta MPB to nowoczesne rozwiązanie, które daje możliwość zastąpienia drogiego drewna tańszym i łatwym w obróbce materiałem. Płyty posiadają wszystkie właściwości płyt HPL – są odporne na uderzenia, zarysowania i wytrzymała na zginanie (> 80 MPa). Można je stosować w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie i w każdym pomieszczeniu wymagającym użycia materiałów o zwiększonej wytrzymałości i odporności mechanicznej. 

Płyta powstaje w skrajnych warunkach, pod wysokim ciśnieniem i wysokiej temperaturze. Znaczy to tylko tyle, że musi być bardzo trwała. Płyta impregnowana jest z obu stron żywicą melaminową dlatego właśnie jest bardzo odporna na warunki zewnętrzne jak temperatura czy wilgoć. Płyta MPB zalicza się do kompaktowych płyt HPL i idealnie nadaje się do użytkowania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.

Oprócz wiat garażowych idealnym rozwiązaniem w ogrodzie są składziki na nasze sprzęty i akcesoria ogrodowe (np. kosiarka),  a także schowki na rowery, zabawki ogrodowe. Składziki to miejsca w ogrodzie gdzie sprzęty przechowamy bezpiecznie i uchronimy je przez negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.  Płyta MPB jest idealnym materiałem na regały, półki czy ścianki działowe. Idealnie nadaje się w miejsca o podwyższonej wilgotności. Pamiętajmy jednak, że domków drewnianych nie stawiamy bezpośrednio na gruncie. W pierwszej kolejności musimy przygotować podłoże, używając do tego np. betonowych płyt ażurowych.

Zalety płyty MPB:

  • z obu stron płyta pokryta jest impregnowaną żywicą melaminową, która odporna jest na działania zewnętrznych czynników atmosferycznych
  • płyta nie wymaga dodatkowych wykończeń, jest gotowa do montażu
  • produkt o wysokiej gęstości min. 1,35g/cm
  • elastyczność >9000 MPa
  • do wykorzystania jako materiał wewnętrzy oraz zewnętrzny
  • płyty łatwe w montażu
  • wytrzymały materiał na zarysowania i zabrudzenia

Płyta budowlana MPB – klasyfikacja ogniowa D-s1, d0 wg. normy EN 13501-1

  • materiał trudno zapalny (zapalający się nie wcześniej niż 2 minuty przy strumieniu ciepła 100kW)
  • materiał słabo rozprzestrzeniający ogień
  • materiał o ograniczonej emisji gazów ze spalania
  • materiał nie wydzielający dymu, płonących kropli i cząstek podczas spalania

Obróbka płyt MPB

Płyty MPB łatwo poddają się obróbce dlatego dla każdego majsterkowicza istniej możliwość samodzielnego skonstruowania wiaty, składziku czy małej altanki. Płyty można wycinać i frezować w różnych modyfikacjach. Płyta występuje w trzech wymiarach do wyboru: 1200x700, 1200x900, 1200x2100 grubość płyty 6mm i dostępna jest w kolorach: brązowym, grafitowym, jasno szarym oraz białym. Do obróbki używa się standardowych narzędzi jak do obróbki drewna, z częściami pokrytymi twardym materiałem. Aby linia cięcia była prosta, a krawędzie nie nagrzewały się zbytnio, stosowane narzędzia muszą być ostre. Płyty można gwintować jak również używać śrub samo wkręcalnych. 

Łączenie płyt MPB

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przy łączeniu płyt są szczeliny otwarte. Przy ich stosowaniu należy bezwzględnie stosować materiały odporne na wilgoć i korozje, a warstwę termoizolacyjną zabezpieczyć od zewnątrz wiatroizolacją. Zalecana wielkość szczeliny dylatacyjnej to min. 8mm.

Uniwersalne płyty MPB mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są również na podsufitki dachowe, panele ogrodzeniowe i ściany zewnętrzne. To materiały do zastosowania w każdym domu jako wykończenie mebli szkolnych, kuchennych czy biurowych.

Komentarze ()

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć