Płyty MPB, a kwestie przeciwpożarowe

Szerokie zastosowanie - szerokie potrzeby

Kompaktowa płyta MPB może być wykorzystywana do wielu różnych zastosowań: od ścianek działowych, przez podbitki dachowe aż po przykuwające wzrok elementy witryny sklepowej. Ze względu na swoje parametry, zakres aplikacji materiału często ograniczony jest wyłącznie kreatywnością wykonawcy. Tak szeroki zakres zastosowania płyt MPB wynika m.in. z uniwersalnych parametrów - a jednym z nich jest trudnozapalność, która pełni ważną rolę w wielu projektach. Na czym polega ta cecha płyt MPB? Ten wątek rozszerzymy w dzisiejszym wpisie.

Klasyfikacja ogniowa

Uniwersalna płyta budowlana MPB to produkt o klasyfikacji ogniowej D-s1, d0 wg normy EN 13501-1. W praktyce oznacza to, że jest to materiał trudnozapalny - zapala się nie szybciej niż po dwóch minutach bezpośredniej ekspozycji na strumień ciepła o mocy 100kW. W przypadku zapłonu bardzo słabo rozprzestrzenia ogień, a także cechuje go ograniczona emisja gazów podczas spalania. Płyta pod wpływem ognia nie emituje dymu ani nie wydziela płonących odłamków czy kropli.

Trudnopalność - gdzie potrzebna?

Ze względu na trudnopalność, płyty MPB mogą być wykorzystywane w miejscach o podwyższonym ryzyku pożarowym. Ich zastosowania uwzględniają m.in.:

  • podbitki dachowe - szczególnie w domach z kominkiem
  • ścianki działowe w pobliżu źródeł ciepła: np. kominka lub kuchenki
  • fronty meblowe
  • blaty robocze w warsztacie
  • regały na halach produkcyjnych
  • półki w kotłowniach i drewutniach

Komentarze ()

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć