Obróbka płyt MPB - to proste!

Praca z płytami wykończeniowo - budowlanymi MPB nie jest trudna. Nawet amator majsterkowania powinien poradzić sobie z projektami wykorzystującymi ten materiał. Co do zasady, można przyjąć, że z MPB pracuje się w podobny sposób jak z drewnem lub laminowanymi płytami wiórowymi. Zasadniczą różnicą jest jednak fakt, że po skończonej pracy - np. docinaniu czy frezowaniu - nie ma potrzeby dalszego zabezpieczania materiału. W praktyce produkt jest gotowy do montażu nawet bezpośrednio po zakupie!

Jakimi narzędziami można pracować z MPB?

Do pracy z płytami MPB należy wyposażyć się w podstawowe narzędzia meblarskie. Do obróbki powinno się korzystać ze standardowych sprzętu do obróbki drewna. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że ich elementy powinny być pokryte twardym metalem. Narzędzia powinny być również odpowiednio naostrzone, żeby materiał nie przegrzewał się w trakcie cięcia. Płyty MPB można ciąć, gwintować, wiercić w nich i frezować. Warto jednak zadbać, żeby linie cięcia były jak najbardziej proste.

Jak docinać płyty MPB?

Do tej czynności zaleca się zastosowanie stacjonarnych pił tarczowych lub pił ręcznych na prowadnicy. Pożądana jakość krawędzi może być uzyskana poprzez wykorzystanie tarcz widiowych z uzębieniem przemiennym, trapezowo-płaskim FZ/TR. W każdym przypadku należy zadbać o stałe tempo cięcia. Prędkość posuwu powinna mieścić się w przedziale 6-10 m/min, a dokładna wartość uzależniona jest od grubości płyty.

Komentarze ()

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć