Wszyscy lubimy piękne wnętrza i podczas projektowania mieszkania czy domu przywiązujemy do tego bardzo dużą uwagę. Chcemy, aby nasze wnętrze było modne i komfortowe czyli dokładnie takie jak je sobie wymarzyliśmy. Dokładnie tak samo powinno być z naszym tarasem czy ogrodem, powinien być spójny z wnętrzem naszego domu. Niejednokrotnie taras jest niemal przedłużeniem naszego domu, dlatego warto przemyślanie zaprojektować to miejsce. W zależności od wielkości naszego ogrodu czy tarasu musimy się zastanowić, jakiej wielkości powinny być nasze meble ogrodowe, jakie mają mieć kolory i jaki prezentować styl. Zaplanujmy również, na jakim podłożu będą stały nasze meble, czy będzie to kostka, trawa, a może kamienie.

ODPOWIEDNI MATERIAŁ NA MEBLE OGRODOWE

Przy wyborze materiałów istotnym jest czy meble ogrodowe będą stały pod zadaszeniem, chronione przed deszczem czy może staną pod przysłowiowym gołym niebem. Ogrodowe tkaniny obiciowe muszą być przystosowane do zewnętrznych warunków, są to tak zwane tkaniny outdoor. Tkanina obiciowa musi być zdecydowanie wodoodporna oraz łatwo zmywalna. Wszystkie akcesoria dekoracyjne takie jak poduszki, materace czy siedziska są najbardziej narażone na kontakt z wodą, zabrudzenia lub promienie słoneczne. Na szczęście wszelakie akcesoria, dekoracje jak tkaniny obiciowe cieszą się dużą dostępnością i atrakcyjnością wzorów. Na rynku istnieje duży wybór w tkaninach hydrofobowych, odpornych na zabrudzenia czy pleśń. Jeśli posiadamy zdolności tapicerskie, równie dobrze nasze siedziska możemy wykonać osobiście.

WYKORZYSTANIE MEBLI OGRODOWYCH

Przed wyborem mebli ogrodowych warto również zastanowić się nad ich wykorzystaniem. Posiadając ogród funkcjonalny – czyli taki, w którym istnieje wyraźny podział na strefy oddzielone od siebie, przestrzeń ogrodowa musi być dopracowana. Strefa ogrodowa, w której urządzamy przyjęcia, palimy ognisko lub robimy grilla musi posiadać zorganizowane miejsce do wspólnego konsumowania pokarmów. W tej sytuacji idealny będzie odpowiedni stół, wygodna ława bądź ogrodowy barek z półkami. Własnoręcznie wykonane meble ogrodowe sprawią, że będą jedyne i niepowtarzalne.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie nasz zaplanowany urlop wypoczynkowy spędzamy we własnym domu. Warto wtedy zaaranżować nasz balkon, taras lub wyznaczone miejsce w ogródku tak aby codziennie czuć się jak na wymarzonym odpoczynku. Wykorzystanie odpowiednich tkanin np. na modne teraz dekoracyjne zasłony odgradzające miejsce odpoczynku, sprawi, że niemal poczujemy się jak na wczasach w ekskluzywnym kurorcie. Dekoracyjne poduszki z odpowiednich tkanin sprawią, że nasz wypoczynek będzie wyjątkowy, a ogrodowa przestrzeń nabierze nowego wymiaru. Poprawne zaprojektowanie tarasu gdzie strefa wypoczynku będzie wodoodporna sprawi, że niesprzyjająca pogoda nie zaburzy naszych planów. Dodatkowo wygodne meble ogrodowe i dekoracje sprawią, że będzie to dla wszystkich lokatorów idealny komfort i wypoczynek.

materiał na meble ogrodowe

PŁYTA MPB DO PROJEKTOWANIA MEBLI OGRODOWYCH

Na wykonanie projektu własnych mebli ogrodowych wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy np. na drogie drewna egzotyczne czy kosztowne tkaniny obiciowe. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykończeniowo-budowlanych w atrakcyjnych cenach, świetnym wyglądzie z bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jednym z takich materiałów są dostępne w naszym sklepie płyty MPB zaliczane do kompaktowych płyt HPL.

Drewno i materiały drewnopochodne to najczęściej wybierane przez klientów produkty na meble ogrodowe. Materiały te cechują się ładnym wyglądem, który łatwo wpasuje się w aranżacje naszego ogrodu. Dzięki wyborowi płyt MPB można mieć meble ogrodowe w każdym wymiarze gdyż materiał ten nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi do obróbki. Płyty można ciąć, wiercić i frezować. Płyta MPB jest idealna dla każdego majsterkowicza.

Aby meble ogrodowe przetrwały z nami kilka sezonów, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi jak deszcz czy słońce. Ponieważ płyta MPB pokryta jest z obu stron warstwą dekoracyjną impregnowaną żywicą melaminową, odporna jest na działania warunków zewnętrznych. Płyta nie wymaga dodatkowych wykończeni i jest gotowa do zamontowania. Płyty są również odporne na zarysowania, uderzenia i wytrzymałe na zginanie. Można je używać zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.


STREFA OGRODOWA – A WŁASNE PROJEKTY 

Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z tworzeniem własnych mebli ogrodowych, warto podpatrzyć projekty lub pomysły dostępne np. w internecie. Posiadając małe doświadczenie w tym zakresie warto na początek zacząć od najprostszych projektów mebli ogrodowych. Pamiętajmy jednak, że nawet wydawać by się mogło proste projekty, aby wykonane były estetycznie i spełniały przeznaczenie użytkowe wymagają od nas sporo pracy i poświęconego czasu. W miarę rozwijania swoich umiejętności budowlano-wykończeniowych możemy podjąć się trudniejszych projektów.

Sprawdźmy stan naszych aktualnych mebli ogrodowych, może wymagają tylko odnowy lub wymiany niektórych elementów.  Jeśli chodzi o stworzenie nowego projektu można zacząć od małego stolika kawowego na balkon czy taras. Taki stolik to bardzo ważny element wystroju tarasu i można wykorzystać go do odłożenia filiżanki kawy, ulubionej książki lub zjeść przy nim mały posiłek.

W tej sytuacji potrzebne będą nam ogólnodostępne narzędzia, takie jak: ołówek z metrem do prawidłowego wymierzenia materiału, klej do drewna, kilka wkrętów lub gwoździ, kątowniki montażowe, wiertarka lub wkrętarka, piła do drewna.

Pierwszym krokiem będzie zaplanowanie projektu na nasze meble ogrodowe, który chcemy wykonać, aby ustalić kolejność prac. Po skompletowaniu budulca np. drewna czy płyty drewnopochodnej musimy podocinać materiał na meble do wymaganego wymiaru. Płyty MPB obrabia się jak twarde drewno lub laminowane płyty wiórowe. Do obróbki drewna należy używać standardowych narzędzi, z częściami pokrytymi twardym metalem. By linia cięcia była prosta, a krawędzie nie nagrzewały się, stosowane narzędzia muszą być ostre. Piła do drewna to jedno z podstawowych narzędzi w naszym warsztacie. Do drewna najlepsze są piły o zębach hartowanych.

Jeśli mamy już wycięty i przygotowany blat, musimy się zastanowić nad wyborem nóg podtrzymujących nasz stolik. Do tego możemy wykorzystać np. nogi z poprzedniego stołu, możemy również zakupić gotowe nogi stalowe dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi. Jeśli jednak zdecydujemy się na nogi drewniane musimy pamiętać, że nogi przenoszą wszystkie obciążenia, dlatego drewniane belki dopasowujemy do wielkości stołu. Nogi stołu muszą być mocne i wytrzymałe. Mocujemy je do blatu za pomocą wkrętów do drewna lub używając kleju. Dla wzmocnienia konstrukcji, aby nasz stół był stabilny możemy wykorzystać metalowe kątowniki. Na taki projekt musimy na pewno przeznaczyć kilka pracowitych godzin. Później możemy cieszyć się z efektu naszej pracy.

Dostępną na naszym rynku alternatywą mebli drewnianych są ogólnodostępne i równie popularne meble ogrodowe z rattanu, wikliny, metalu, aluminium czy plastiku.

 

Komentarze ()

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz Politykę Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć